Jak vyplývá z některých zpráv, v roce 2013 můžeme s určitostí očekávat další růst množství útoků a to i na jinou, než Microsoft Windows platformu. Chytré mobilní telefony se mají stále větší podíl na trhu a tudíž jsou zajímavější i pro útočníky. Podobné je to u společnosti Apple…

U chytrých telefonů se pak často útočníkům otevírá i snazší možnost, jak se dostat k penězům majitele. Kvůli komfortu uživatele jsou totiž často bezpečnostní mechanismy jednodušší a mobil může sloužit i jako druhý faktor autorizace (v praxi to vypadá typicky tak, že převod peněz musíte potvrdit přepsáním kódu z SMSky do internetového bankovnictví na stolním počítači). Přitom již existují útoky s využitím sociálního inženýrství (tj. “oblbnutí” uživatele) + škodlivého programu pro mobil, který právě tyto příchozí potvrzovací SMSky z banky odchytává a odesílá útočníkovi.

Velký potenciál (pro uživatele a bohužel i pro útočníky) se otevírá i s příchodem technologie NFC (Near Field Communication), kdy je možné mobil využít pro bezhotovostní platby podobně jako platební kartu. Jednak lze radiofrekvenční signál mezi mobilem a platebním terminálem odposlouchávat pomocí antény (to není ani tak o viru, ale spíše o živém jedinci, který se pohybuje v blízkosti kasy v nějakém supermarketu), ale pro vir se nabízí i možnost zneužít vazby chytrého mobilu s tzv. “elektronickou peněženkou” typu Google Wallet.

Aby toho nebylo málo, možnost připojení k internetu se stává nedílnou součástí nových televizorů, ledniček a snad i elektrických trub. Ve všech těchto výrobcích je taktéž nějaký ten operační systém a jelikož člověk není neomylný, existuje riziko, že budou obsahovat i nějakou tu bezpečnostní díru. Například jedna taková již prokazatelně existuje v některých LCD televizorech Samsung se systémem Smart TV, neboť se ho podařilo na dálku “hacknout” a získat nejvyšší oprávnění pro manipulaci s TV. Ač jsem optimista, očekávám vývoj i v této oblasti. Možná budeme za pár let bojovat s počítačovou havětí i v našich ledničkách a rovnou do nich kromě potravin kupovat i krabici antiviru… :-)

Naše firma Vám doporučuje antivirové řešení Eset, které patří k absolutní špičce v nabídce zabezpečení nejen PC, ale i mobilních zařízení. V případě Vašeho zájmu o toto řešení, neváhejte kontaktovat naše obchodní oddělení.