Microsoft dostál slibu a počínaje 8. dubnem tohoto roku definitivně ukončí podporu populárních Windows XP.

Konkrétně se přestanou vydávat nové bezpečnostní záplaty, což způsobí nemalé riziko infikovatelnosti počítače škodlivými viry. Dále, pokud si koupíte nový hardware, pod XP již neseženete ovladače. Rozhodně to neznamená, že by Vám tento systém přestal fungovat. Je ovšem třeba si uvědomit možná bezpečnostní rizika hlavně u počítače připojeného k internetu.

Windows XP si za svých bezmála 12 let na trhu získaly miliony příznivců. Lidé si na jejich vzhled a ovládání tak zvykli, že se zuby nehty brání přechodu na novější systém. Přesvědčení ke změně operačního systému jim nahlodaly nepříliš povedené Visty. Ovšem Windows 7 již napravilo zaváhání Microsoftu a dá se říct, že se jedná o plnohodnotného nástupce ixpéček. V dnešní době se jako nejvýhodnější jeví přechod na Windows 8, respektive 8.1. Jejich bezpečností podpora dle Microsoftu skončí v roce 2020.

8. dubnem zároveň končí podpora Microsoft Office 2003. Aktuálním nastupcem je MS Office 2013. Kdo by snad nechtěl za upgrade na tyto office platit, může využít jednu z bezplatných variant kancelářského software, např. LibreOffice.