Do schránek českých uživatelů začaly opět chodit podvodné e-maily. Neznámá žena z Kroměřížska tímto způsobem přišla o více než 400 tisíc korun. Jedná se již o několikátou vlnu, k prvním případům došlo koncem dubna tohoto roku.

Podvodné zprávy jsou většinou velmi podobné těm předchozím, vždy se jedná o vymáhání pohledávky. Odesilatel, který na první pohled vypadá důvěryhodně (mnohdy útočník používá skutečné ukradené adresy a telefonní čísla) Vás nabádá k zaplacení dlužné částky. Pokud tak dle e-mailu neučiníte, může s Vámi být zahájena právní sankce. Součástí e-mailu je příloha, k jejímuž otevření Vás text přímo nabádá. Právě v příloze je v archivu ukryt spustitelný soubor, který obsahuje nebezpečný virus, díky kterému se útočník dostává k Vašim přihlašovacím údajům do internetového bankovnictví. Mnohdy zjistí i Vaše telefonní číslo, na které zašle odkaz ke stáhnutí aplikace, pomocí které dokáže přesměrovat sms zprávy z Vašeho telefonu k útočníkovi. Tímto způsobem se pachatel může dopracovat k celkovému vybílení Vašeho bankovního účtu.

A jak se této nepříjemnosti vyhnout?
Nejjistějším způsobem je žádné podezřelé e-maily neotevírat a už vůbec nestahovat přílohy takových e-mailů do počítače. Většinou takový e-mail v těle zprávy obsahuje gramatické chyby, i když i toto se útočníkům podařilo do jisté míry eliminovat. Základem je mít rovněž aktualizovaný systém, antivirový program, flash player a javu. Některé antivirové programy však tento e-mail nejsou doposud schopny zachytit, proto je na místě obezřetnost a zdravý selský rozum.