Někdy stačí málo a Windows můžou pracovat o mnoho rychleji. Jistě to znáte, úloha, která Vám předtím trvala několik sekund, se může protáhnout i několikanásobně. Jak tedy můžeme napomoci rychlejšímu běhu systému? Popíšeme si pár základních a jednoduchých tipů.

Nejvíce systémových prostředků zabýrají různé programy a služby, které běží na pozadí. Některé z nich přitom vůbec nepotřebujete a můžete se jich bez obav zbavit. Začněte u programů, které se spouští automaticky při startu systému.

K možnosti jejich zakázání se dostanete přes klávesou skratku Win + R a do okna spuštění napište příkaz "msconfig" (bez uvozovek). V novém okně Konfigurace systému klepněte na záložku Po spuštění. Zde můžete jednoduše zrušit start jednotlivých programů při startu. Než program zakážete, vždy se ujistěte, že víte k čemu který program slouží. Všechny potřebné informace lze najít na internetu.

Které procesy zabírají nejvíce paměti a procesoru zjistíte snadno ve Správci úloh na kartě Procesy.

Jednotlivé spuštěné služby lze zastavit přes klávesovou skratku Win + R a příkaz "services.msc". Tímto se dostanete do okna, kde vybranou službu zastavíte jednoduchým kliknutím na její název. Pkud spuštěná služba patří programu, který již nevyužíváte, doporučujeme ho odistalovat přes Ovládací panely.

Brzdou může být i Indexování souborů. Toto se projevuje zpomalením počítače a neustálým vytížením disku. Tato služba slouží pro následné rychlejší vyhledávání souborů na disku. Službu naleznete pod názvem Windows search. Pokud ji vypnete, rapidně se spomalý vyhledávání souborů v počítači.

Pokud Vám jde čistě o zvýšení výkonu za každou cenu, můžete zkusit deaktivovat různé animace a vizuální efekty. toto lze provést opět přes skratku Win + R a spuštěním příkazu "SystemPropertiesAdvanced". Otevře se okno Vlastnosti systému. Na kartě Výkon klepněte na Nastavení. V následujícím okně lze změnit volbu na Optimalizovat na výkon, popř. lze použít vlastní nastavení.

Jestliže máte v počítači mechanický disk, neměli by jste zapomínat ani na jeho defragmentaci. V případě, že máte SSD disk je defragmentace nežádoucí. Jen by jste skrátili životnost tohoto disku. Nové verze Windows již detekují SSD disky a defragmentaci těchto disků automaticky vypnou.

Nepopulárním důvodem zpomalení mohou být viry a spyware. Proto mějte na PC vždy zapnutý a aktualizovaný antivrový software. Také je třeba dbát na pravidlené aktualizace tohoto softwaru. Na počítači mějte nainstalovaný vždy jen jeden antivirový systém! Nespoléhejte se jen na průběžnou kontrolu a disky pravidelně kontrolujte na přítomnost virů.

Další možností je přeinstalace celých Windows. To někdy není na škodu, protože se zbavíte veškerého balastu, který se na systém od jeho instalace až do současnosti nalepil a zpomaluje ho. Před tímto krokem si ovšem nezapomeňte vyzálohovat všechny osobní soubory na externí medium.

Zakoupení nového hardwaru je efektivní řešení problému s výkonem. Pořízení nového SSD disku zlepší odezby a start systému bude několikanásobně rychlejší. Stávající disk lze dál v počítači využít pro ukládání dat. Na SSD disky se většinou instalije systém a kritické aplikace.

Častým kritickým faktorem je nedostatek operační paměti. Procento využití operační paměti lze sledovat ve Správci úloh. Hodnota by se neměla nikdy přibližovat 100%. při dokupování paměti je také důležité přihlížet k bitové verzi operačního systému. Pokud budete mít více než 4Gb operační paměti, je třeba mít 64-bitový operační systém.

Pakliže Vám chybí výkon zejména při hraní her, bude zřejmě nutné investovat také do nového procesoru a kavalitní grafické karty.

Někdy může pomoci i aktualizace ovladačů pro jednotlivé komponenty. Některé ovladače zejména integrovaných komponent se aktualizují v rámci Systémových aktualizací. Čas od času je dobré zkontrolovat verzi ovladačů nainstalovaných v počítači s oficiálním webwm výrobce. Ovladače instalujte jen ve stabilních verzích. Betaverze mohou obsahovat ještě chyby, ketré Vám mohou způsobit nemálo problémů.