Microsoft oficiálně potvrdil informace, že nový systém Windows 9 bude odhalen 30. září. Bude to v San Francisku a Microsoft láká, že uslyšíme, co nového připravil pro Windows a firmy.

V rámci tiskové konference se očekává uvolnění tzv. Windows technical preview, neboli ukázkové vývojářské verze Windows 9. Už podle dřívějších informací by se mělo jednat o verzi určenou pro firmy, což jen potvrzuje hlavní cílení Microsoftu. Ostatně, i ty hojně diskutované proměny uživatelského prostředí, jdou vstříc konzervativnějším firemním uživatelům a efektivnějšímu využívání desktopu.

Jaké by tedy měly být novinky, které přinesou nové windows 9?

  • Upgrade za 20 dolarů - Majitelé současných verzí Windows 8.x by se měli dočkat zvýhodněného upgradu v ceně okolo 20 dolarů. Pokud je tato informace pravdivá, přechod na Windows 9 by mohl být ještě o něco levnější než někdejší zvýhodněný upgrade z Windows 7 na Windows 8.
  • Záloha v cloudu - Jednou z nejzajímavějších vlastností nového systému by mohla být možnost zálohy a obnovy z internetového úložiště. S touto informací přispěchal ruský WZor, který má zpravidla důvěryhodné informace. Co by to znamenalo v praxi? Záloha celého systému by se mohla uložit na server Microsoftu a vy byste ji mohli kdykoliv obnovit. Žádné DVD, žádný sekundární pevný disk.
  • Nabídka Start - slovo „návrat“ není úplně přesné. Nabídka Start v podobě, jak jste ji znali ve Windows 7, se rozhodně nevrátí. Nová nabídka Start by měla být jakýmsi miniaturním Metrem, které bude dobře stravitelné i pro ty, kteří ovládají počítač výhradně myší a klávesnicí.
  • Aplikace Metra v oknech - Ruku v ruce s nabídkou Start by se mohly proměnit i aplikace Metra. Už nebudou běžet výhradně v celoobrazovkovém režimu, ale na desktopu i v okně. Tento přístup má opět pomoci těm, kteří nemají dotykový displej.
  • Virtuální plochy - Poměrně nečekanou novinkou by mohla být i podpora virtuálních ploch, jak na ně jsou zvyklí fanoušci grafických linuxových distribucí. Virtuální plochy umožňují rozdělit práci do vícera displejů, i když máte jen jeden monitor. Mezi plochami můžete jednoduše přecházet pomocí klávesových zkratek.

Co ještě víme o Windows 9? Inženýři zapracovali opět na rychlejším startu a vyšším zabezpečení. Microsoft hodlá pravidelně uvolňovat aktualizace, které budou v průběhu roku periodicky vylepšovat celý systém.

Na kompletní přehled nových funkcí a vlastností tohoto systému si budeme muset ještě 14 dní počkat.