Odpověď na tuto otázku se jako již tradičně pokusili rozluštit rakouští AV-Comparatives. Tentokrát tedy nešlo o zjištění míry zabezpečení a detekci případné hrozby, nýbrž o zatížení na celkový chod systému.

Do testu bylo zařazeno 22 nejpoužívanější domácích antivirových programů. Testování probíhalo na sestavě s procesorem Intel Core i5-3330 (3GHz), 4 GB RAM a harddiskem SATA II s nainstalovaným systémem Windows 8.1 těmito dvěma způsoby. Nejdříve dle metodiky AV-C, kde se zkoušelo kopírování souborů, archivace, instalace a odinstalace aplikací, kódování, otevírání dokumentů a stahování souborů. Druhý test byl proveden nástrojem pro měření výkonu PC Mark verze 8.

A jak to tedy dopadlo? Po sečtení všech výsledků se vítězem stal antivir od společnosti ESET, který chod systému zatížil velmi málo, přibližně o 1,2 % výkonu PC. Dobře si vedli i Avira, Bitdefender, Kaspersky Lab a Sophos, kteří skončili shodně na druhém místě. Naopak nejhůře dopadly bezpečností programy od firem Lavasoft, Tencent, BullGuard a Trend Micro.